Budex HUB 
 
v době svého vzniku nejvyšší dřevostavba v Česku, sídlo společností GoPay a TERMS, která vyrostla ve výrobním areálu obce Planá na Českobudějovicku, vyvolala velkou vlnu obdiv. A zaslouženě. Stala se průkopníkem v oblasti vícepodlažních budov s hybridní konstrukcí a inspirací pro další developery. Za vším stojí osvícený soukromý investor, jehož záliba v nových technologiích, inovacích a vnitřní přesvědčení, že v udržitelnosti je budoucnost, byla impulsem pro výstavbu energeticky plně soběstačnému areálu, jemuž vévodí budova ze dřeva.

Dřevo je zde použito nejen jako nosná konstrukce, ale přiznat ho také v interiéru, v tomto případě logickým krokem. Pohledové prvky ze dřeva v kombinaci s perfekcionalismem investora, který kladl důraz na dokonalý detail, nebyl pro naši realizační partu jednoduchý úkol. Vynaložené úsilí se však vyplatilo, takže si dnes uživatelé mohou vychutnat prostor s vůní dřeva a pokochat se pohledem na krásné stěny z přírodního materiálu.

Do třetice všeho dobrého se pak investor rozhodl pro umístění do areálu tří velkokapacitních solárních carportů z lepeného lamelového dřeva.

TAROS NOVA se podílela jak v projekci dodávkou finálního stavebně konstrukčního řešení celé stavby BUDEX HUB (dřevo, ocel, beton), výrobní a dílenskou dokumentací celé stavby a řešením statiky a dynamiky, tak v realizace nosné konstrukce, a to včetně interiérových obkladů stěn a stropů biodeskou a akustickými panely. Nadto realizovala solární carporty.

Konstrukčně se jedná o administrativní budovu se čtyřmi nadzemními podlažími pravidelného půdorysného tvaru o rozměrech 22,8 x 28,8 m s plochou (pultovou) střechou a celkovou výškou 17,5m.

Jde o hybridní konstrukci, kde základem jsou jedno a dvoustupňové základové pasy v kombinaci se základovou deskou v úrovni podlahy i na dně technologického kanálu, resp. výtahových šachet.

Objekt je složen z železobetonového jádra, tvořeného schodišťovým prostorem s výtahovou šachtou a samostatnou výtahovou šachtou. Kolem jsou provedeny dřevěné nosné konstrukce stropů a stěn v kombinaci CLT panelů a prefabrikovaných žebrových SWP panelů. Tuhost konstrukce v podélném i příčném směru zajišťuje uspořádání vzájemně spojených hlavních konstrukčních částí, tzn. tuhost železobetonového jádra, horizontální tuhost desek a příčná tuhost pomocí obvodových a vnitřních CLT stěn.

Stropní konstrukce jsou navrženy jako obousměrně pnuté monolitické desky z betonu, vyztužené ocelovou výztuží, které jsou vetknuty do monolitických stěn.

Samotná realizace probíhala poměrně hladce. Základem každé dřevostavby jsou dobře připravené podklady pro výrobu dřevěných panelů i dalších prvků a preciznost při montáži dřevěných konstrukcí, což bylo uplatněno i zde.
Výhodou použitého systému je prefabrikace, rychlost výstavby, čistota a zejména implementace digitalizace celého procesu, která umožňuje snadný přístup ke všem potřebným informacím a jejich sdílení v rámci spolupracujících týmů.



Architektonický návrh: Studio Perspektiv, s.r.o.
Investor: BUDEX HUB s.r.o.
Statika + realizace dřevostavby: TAROS NOVA, a.s.
Užitná plocha: 2 300 m2 (objekt dřevostavby)
Výška: 17,2 m (horní hrana podlahy posledního užitného patra v limitních 12 m)
Lokace: Planá, okres České Budějovice